Drożdże odżywcze

Drożdże odżywcze to dezaktywowane drożdże, które są dostępne na rynku jako produkt spożywczy. Drożdże odżywcze są ważnym źródłem witamin z grupy B. Sprzedawane są zwykle w formie płatków lub proszku i są popularne wśród wegan oraz wegetarian, mogą być dodatkowo wzbogacane o witaminę B12. Drożdże to przebogate źródło składników mineralnych i witamin niezbędnych m.in. do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Przywracają odpowiednią mikroflorę jelitową, wybitnie korzystnie oddziałują na skórę, paznokcie i włosy.

Produkt cechuje się silnym smakiem, opisywanym jako orzechowy, serowy lub kremowy, bez goryczy. Ta cecha czyni go popularnym składnikiem substytutów sera, często wykorzystywanym przez wegan. Drożdże odżywcze różnią się od ekstraktu z drożdży, który ma bardzo silny smak i występuje w postaci ciemnobrązowej pasty.

Drożdże odżywcze są produkowane poprzez kilkudniowy wzrost drożdży w pożywce. Głównym substratem używanym we wzroście drożdży jest glukoza, często z melasy buraczanej lub trzcinowej. Kiedy drożdże osiągną pożądaną objętość, są dezaktywowane przy użyciu wysokiej temperatury, a następnie oddzielane, myte, suszone i pakowane.

Właściwości odżywcze drożdży odżywczych różnią się w zależności od producenta. Przeciętnie, dwie łyżki produktu zawierają 60 kalorii, węglowodany (błonnik pokarmowy), białko, które jest białkiem pełnowartościowym zawierającym wszystkie dziewięć aminokwasów, których ludzkie ciało nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Zawierają one także żelazo, a w wersji wzbogaconej witaminy B1 i B2.

Drożdże odżywcze nie zawierają dodatku glutaminianu sodu, ale wszystkie dezaktywowane drożdże zawierają naturalne glutaminiany, ponieważ kwas glutaminowy występuje naturalnie w komórkach wszystkich drożdży.