Jasnota biała

Jasnota biała – ( Lamium album )

Ziele to łatwo można znaleźć na łąkach i skrajach dróg, ugorach i w zaroślach. Lubi gleby żyzne, próchnicze. Z wyglądu przypomina pokrzywę i często rośnie w pobliżu pokrzyw. Ma czworokątną łodygę i podobnie jak pokrzywa ułożone naprzeciw siebie sercowate liście o ząbkowanych brzegach. Kwiaty są białe, wargowate, w środku mają słupek i cztery pręciki. W odróżnieniu od pokrzyw nie parzy.
Inne nazwy: pokrzywa biała, pokrzywa głucha, martwa pokrzywa.

Surowce lecznicze
Dla celów leczniczych wykorzystuje się kwiaty jasnoty

Substancje lecznicze
Kwiaty jasnoty zawierają flawonoidy, olejki eteryczne, aminy, substancje śluzowe, garbniki katechinowe, saponiny i związki irydoidowe.

Zbiór i konserwacja
Jasnota kwitnie od maja do sierpnia. Zrywamy same korony kwiatowe, wyskubując je ostrożnie z kielichów. Zbierać je należy do łubianek lub koszyków, a po powrocie do domu szybko rozłożyć w cienkiej warstwie na papierze. Zbierać i suszyć jasnotę należy tylko wtedy, gdy jest ładna pogoda. Suszyć w pomieszczeniach ogrzewanych, gdyż kwiaty jasnoty szybko ciemnieją i tracą właściwości. Wysuszone, o kremowej barwie, należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Działanie;
hamują krwotoki z dróg rodnych, zwiększają ilość śluzu, działają wykrztuśnie, uspokajająco.

Związki czynne zawarte w kwiatach jasnoty mają właściwości zatrzymywania lub zmniejszania krwawień z dróg rodnych np. w przypadkach obfitych krwawień miesięcznych. Właściwości przeciwzapalne i dezynfekujące substancji zawartych w jasnocie mogą być wykorzystane w leczeniu upławów, zapaleń pochwy i szyjki macicy. W przewlekłych nieżytach oskrzeli kwiaty jasnoty mogą przynieść poprawę, bowiem zwiększają ilość śluzu produkowanego w drogach oddechowych i rozrzedzają go, co ułatwia oczyszczanie się oskrzeli. Jest to szczególnie ważne u palaczy tytoniu, którzy cierpią na uporczywy kaszel i przewlekłe bronchity oraz u ludzi narażonych na wdychanie dużych ilości pyłów przemysłowych.

Jasnota działa korzystnie w przypadku trądziku młodzieńczego, świądu skóry, usuwa bowiem z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii.

Kwiaty jasnoty mogą być używane w niezbyt nasilonych biegunkach.