Komosa ryżowa to gatunek rośliny jednorocznej; w różnych systemach klasyfikacyjnych zaliczany do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. Uprawiany w Ameryce Południowej.
Jest blisko spokrewniona z pospolicie występującą w Polsce komosą białą. W Polsce notowano dawniej jej występowanie w okolicach Gubina. Była podstawowym pokarmem w państwie Inków na obszarach górskich, gdzie zastępowała kukurydzę.
Popularność swoją zawdzięcza łatwości przygotowania – nasiona się gotuje i mogą one być wykorzystywane w wielu daniach. Zaraz po zebraniu poddawane obróbce – usuwane są gorzkie saponiny, znajdujące się w łupinach nasion. Bogate w błonnik i minerały, można stosować jako zamiennik ryżu czy ziemniaków.
Nasiona komosy ryżowej zawierają substancje z grupy saponin, które nadają gorzki smak. Dla celów komercyjnych usuwa się saponiny z nasion, poddając je specjalnej obróbce.
Goryczka stanowi ochronę przed roślinożercami, dzięki czemu nie wymaga zbyt wielkiej ochrony podczas uprawy. Właściwości toksyczne saponin zawartych w komosie ryżowej określone są jako średnio drażniące oczy i układ oddechowy oraz lekko drażniące układ pokarmowy.
Wartości odżywcze
Surowe nasiona komosy ryżowej zawierają węglowodany, wodę, proteiny i tłuszcz. Są dobrym źródłem błonnika, białek i witamin grupy B.
Komosa ryżowa nie zawiera glutenu i jest łatwostrawna
Komosa ryżowa znajduje swoje zastosowanie w medycynie i jej spożywanie ma pozytywny wpływ na zdrowie. Zawiera flawonoidy, które są naturalnymi przeciwutleniaczami roślinnymi.