Kwasy organiczne

Kwasy organiczne – to związki węgla zawierające grupę karboksylową. Występują i powstają w wyniku przemian w organizmach roślinnych i zwierzęcych. Są zgromadzone w znacznych ilościach w nasionach, owocach, korzeniach, liściach i łodygach roślin.

Najczęściej spotykane w przyrodzie kwasy to: jabłkowy, cytrynowy, salicylowy, mrówkowy, octowy, walerianowy, izowalerianowy. Kwasy organiczne aktywnie uczestniczą w przemianie materii, zwiększają wydzielanie gruczołów ślinowych, soku żołądkowego i trzustkowego, poprawiają apetyt i trawienie. Niszczą bakterie w przewodzie pokarmowym i przeciwdziałają nadmiernej fermentacji w jelitach. Ilość kwasów organicznych w owocach zmniejsza się
wraz z ich dojrzewaniem.

Powszechnie wykorzystywaną właściwością niektórych kwasów organicznych jest ich działanie na bakterie. Na przykład kwas mlekowy i jego sole takie jak mleczan sodu i mleczan potasu są szeroko stosowane w produktach spożywczych jako środki przeciwdrobnoustrojowe, a przede wszystkim do konserwacji mięsa, w tym przede wszystkim szynki i kiełbasy.

Są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie jako składniki budulcowe roślin i tkanek zwierzęcych. W przyrodzie powstają często w wyniku mikrobiologicznej fermentacji węglowodanów, głównie w jelicie grubym. Czasami znajdują się w solach sodowych, potasowych lub wapniowych.