Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 (zwane też kwasami tłuszczowymi n-3 lub ω-3) – nienasycone kwasy tłuszczowe, których ostatnie wiązanie podwójne w łańcuchu węglowym znajduje się przy trzecim od końca atomie węgla. Do tej grupy należą m.in. wielonienasycone kwasy pełniące ważną rolę w odżywianiu człowieka: Naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 są tłuste ryby, oleje roślinne czy tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Istnieją dowody naukowe, że spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 wiąże się z obniżeniem poziomu trójglicerydów we krwi i regularne przyjmowanie zmniejsza ryzyko wtórnych i pierwotnych zawałów serca.

Kwasy omega-3 mają także korzystny wpływ na funkcje poznawcze u osób cierpiących na różne formy zaburzeń kognitywnych. Istnieją również dane wskazujące na osłabienie objawów depresji, oraz zachowań agresywnych dzięki przyjmowaniu kwasów omega-3.

Rodzaje kwasów tłuszczowych omega-3:
kwas eikozapentaenowy, to kwas, który znajduje się głównie w rybach i wpływa przede wszystkim na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. To wielonienasycony kwas tłuszczowy, w którym grupa karboksylowa znajduje się na końcu 19-członowego łańcucha węglowodorowego zawierającego 5 wiązań podwójnych;

kwas dokozaheksaenowy, to kwas, który należy do kwasów tłuszczowych, które nie syntetyzują się w organizmie człowieka, choć w niewielkich ilościach może się tworzyć z kwasu linolenowego. Zawiera 6 izolowanych wiązań podwójnych. Źródłem kwasu dokozaheksaenowego są algi oraz ryby, które odżywiają się właśnie algami;

kwas α-linolenowy, to wielonienasycony kwas tłuszczowy o osiemnastu atomach węgla w łańcuchu i trzech podwójnych wiązaniach. Najlepszym źródłem kwasu alfa-linolenowego jest olej lniany, rzepakowy lub sojowy.

Ważna jest odpowiednia proporcja kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w diecie. Kwasy omega-6 (a zwłaszcza kwas arachidonowy) ułatwiają produkcję prostaglandyn, czyli hormonów prozapalnych. Z kolei kwasy omega-3 działają hamująco na stan zapalny, gdyż w organizmie konkurują z kwasami omega-6, zmniejszając ich stężenie w tkankach oraz ograniczając ich reakcje z enzymami.

Znaczny nadmiar kwasów omega-3 może być jednak szkodliwy, więc należy stosować umiarkowane dawki (szczególnie u osób cierpiących na cukrzycę i choroby krążenia).