Kwasy tłuszczowe omega-9

Kwasy tłuszczowe omega-9 (zwane też kwasami tłuszczowymi n-9 lub ω-9) – nienasycone kwasy tłuszczowe, których ostatnie wiązanie podwójne znajduje się przy dziewiątym od końca atomie węgla łańcucha węglowego. W postaci acylogliceroli wchodzą w skład tłuszczów.

Przykładowe kwasy omega-9
kwas oleinowy
kwas erukowy
kwas nerwonowy

Najważniejszym przedstawicielem (monounsaturated fatty acids; MUFA), omega 9 jest kwas oleinowy. W żywności występuje obficie w oliwie z oliwek i oleju rzepakowym oraz margarynie z niego produkowanej. Znajduje się także w tłuszczach zwierzęcych.

W przeciwieństwie do Omega 3 oraz Omega 6 mogą z powodzeniem być produkowane przez organizm, dzięki czemu nie musimy się martwić o ich niedobory spowodowane brakiem produktów bogatych w Omega 9 w naszej diecie.

W 2001 stwierdzono, że tłuszcze jednonienasycone omega-9 oraz niektóre wielonienasycone (omega-6) sprzyjają rozwojowi raka piersi po menopauzie, a tłuszcze wielonienasycone omega-3 – przeciwdziałają. Odkryto, że tłuszcze oleinowe (zawarte w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym) i inne jednonienasycone (omega-9) sprzyjają rozwojowi raka, podobnie jak niektóre tłuszcze wielonienasycone omega-6 (np. 20:2 pochodna kwasu linolowego).