Lipa drobnolistna i szerokolistna

Lipa drobnolistna i szerokolistna – ( Tilia cordata,Tilia platyphyllos )

Drzewo to rośnie w całym kraju, największe skupiska spotyka się na południu. Jest drzewem popularnym w całej Europie. Kwiaty lipy szeroko i drobnolistnej są cennym surowcem leczniczym. Nie należy zbierać lipy srebrzystej (Tilia argentea), której liście są od spodu srebrzystej barwy.
Inne nazwy: lipa małolistna i wielkolistna.

Surowiec leczniczy
Dla celów leczniczych zbiera się kwiatostany lipy.

Substancje lecznicze
Kwiaty lipy zawierają flawonoidy, olejek eteryczny, związki śluzowe, fitosterole, trójterpeny, kwasy organiczne.

Zbiór i konserwacja
W okresie kwitnienia, w końcu czerwca i w lipcu, zrywać należy kwiatostany składające się z 3-9 kwiatów zrośniętych z podsadką. Kwiaty należy zrywać na początku kwitnienia, odrzucać kwiaty przekwitnięte. Suszyć rozkładając cienką warstwą na papierze w ciemnym, przewiewnym pomieszczeniu. W czasie suszenia w suszarniach temperatura nie powinna być wyższa niż 4O°C. Po wyschnięciu należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Działanie;
napotne, uspokajające, moczopędne, żółciopędne, poprawiające przemianę materii.

Związki czynne, zawarte w kwiatach lipy, pobudzają wydzielanie gruczołów trawiennych, zwiększając wydzielanie soku żołądkowego, żółci, a także produkcję moczu. Poprawiają więc trawienie i przyswajanie pokarmów oraz wydalanie toksycznych produktów przemiany materii. Bogata zawartość śluzów działa osłaniające na śluzówkę żołądka, zapobiega samostrawieniu.

Kwiaty lipy są od wieków znanym środkiem napotnym, korzystnym w leczeniu przeziębień, angin, gryp oraz zapaleń oskrzeli i płuc. Związki zawarte w wywarach z lipy mają działanie uspokajające. Chociaż jest ono łagodne, może być z powodzeniem polecane ludziom pracującym umysłowo, w stanach znużenia i przemęczenia, w przypadkach słabej koncentracji uwagi. Lipa przynosi także ulgę w nerwobólach.

Wyciągi z lipy mogą być używane do płukania ust i gardła, a także do kąpieli przy bólach kostnych i nerwobólach. Używane do płukania włosów wzmacniają je i zapobiegają wypadaniu.