Soki

Soki – wyciskane przy pomocy np. sokowirówki mogą być spożywane same, a także z miodem, cukrem, dżemem, dodawane do galaretek, kisieli, napojów lub stabilizowane alkoholem. Należy sporządzić taką ilość soku, jaką zużyjemy w ciągu 24 godzin.

Soki owocowe i warzywne – produkt otrzymany z dojrzałych, świeżych lub przechowywanych owoców lub warzyw, jednego lub większej liczby gatunków, posiadający barwę, smak i zapach charakterystyczny dla soku z owoców lub warzyw, z których pochodzą, zdolny do fermentacji, lecz niesfermentowany.

Soki tłoczone z ziół: Do najbardziej znanych należy sok tłoczony z pokrzywy. Soki roślinne muszą być zawsze rozcieńczone tuż przed wypiciem. Świeże lub zamrożone soki ziołowe powinny być spożyte tego samego dnia. Niektóre soki takie jak sok z bzu czarnego można pasteryzować i przechowywać dłużej.

Soki z ziół i owoców odznaczają się dużą wartością odżywczą i leczniczą. Zawierają one liczne ciała czynne w nienaruszonej postaci i w naturalnych zespołach. Soki należy przechowywać w lodówce (na dole) lub w zimnej piwnicy.