Synbiotyki

Synbiotyk – nazwą tą określa się połączenie probiotyku z prebiotykiem, które są podawane razem w związku z ich synergistycznym działaniem w celu przywrócenia prawidłowej flory jelitowej. Termin ten przede wszystkim dotyczy produktów, w których składnik prebiotyczny selektywnie promuje składnik probiotyczny, np. prebiotyk – oligofruktoza stymuluje namnażanie się w przewodzie pokarmowym bakterie z rodzaju Bifidobacterium. Przeprowadzono badania, które sugerują pozytywny związek między spożyciem synbiotyku, a poziomem insuliny u diabetyków.

Dobry synbiotyk to taki, który będzie zawierał w sobie konkretne szczepy probiotyczne oraz odpowiednio skomponowaną i wystarczającą dawkę prebiotyków, które będą idealnym wsparciem dla dobroczynnych mikroorganizmów.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje synbiotyków:
Komplementarne – związki niestrawne wykorzystywane są przez znajdujące się w preparacie mikroorganizmy;
Synergistyczne – połączenie probiotyku z prebiotykiem mające na celu zwalczanie mikroorganizmów zasiedlających organizm.

Prebiotyki znajdujące się w preparatach synbiotycznych są często dobierane tak, by zmieniały pH w przewodzie pokarmowych i w ten sposób ułatwiają probiotykom przeżywalność.
Stymulują także wzrost pożytecznych bakterii kolonizujących jelita.