Szarłat zwisły

Szarłat to Amaranthus, rodzaj roślin należących do rodziny szarłatowatych. Obejmuje ok. 100 gatunków rozprzestrzenionych na całym niemal świecie, ale rodzaj najbardziej zróżnicowany w tropikalnej i subtropikalnej Azji i Ameryce. Wiele gatunków szarłatu to rośliny jadalne, przy czym u jednych spożywane są nasiona, u innych młode pędy.

Rośliny jednoroczne osiągające nawet do 3 m wysokości. Pędy zwykle prosto wzniesione, rozgałęzione lub pojedyncze, często czerwonawo lub bordowo nabiegłe.
Liście
Skrętoległe.
Kwiaty
Drobne, jednopłciowe, wiatropylne, zebrane w gęste, wzniesione lub zwisające, kuliste lub wydłużone kłosy. Działki kielicha w liczbie 1–5, przejrzyste, papierzaste, płatków korony brak. Pręcików jest 1–5, zalążnia jednokomorowa, z 3 szyjkami.
Owoce
Jednonasienna, kulistawa torebka.

Zastosowanie

Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne, zwłaszcza szarłat zwisły.
Niektóre gatunki uprawiane i zbierane przez Indian jako rośliny pokarmowe już 3000 lat temu. Z młodych roślin można sporządzać sałatki. Nasiona zawierają sporo tłuszczu, białka i skrobi, a ich wartość energetyczna jest większa niż nasion kukurydzy. Jego uprawa zdobywa coraz większą popularność, w ofercie handlowej, także w Polsce, znajduje się mąka zwana mąką z amarantusa. Mąkę te można stosować jako wartościowy dodatek do żywności.