Tłuszcze

Tłuszcze – zwyczajowa nazwa grupy lipidów, estrów glicerolu i kwasów tłuszczowych, głównie triacylogliceroli.

Większość tłuszczów nie ma zapachu, jest nierozpuszczalna w wodzie i rozpuszczalnikach polarnych oraz dobrze rozpuszczalna w rozpuszczalnikach niepolarnych. Wszystkie tłuszcze są lżejsze od wody, odczyn tłuszczów jest obojętny. Ich stan skupienia zależy od tego, jakie reszty kwasowe tworzą cząsteczkę. Tłuszcze stałe zawierają nasycone reszty kwasowe o długich łańcuchach węglowych, natomiast tłuszcze ciekłe zawierają nienasycone reszty kwasowe

Tłuszcze są niezbędnym składnikiem pokarmowym. Są one głównym źródłem glicerolu i kwasów tłuszczowych, z których organizm syntezuje inne lipidy. Spożywanie nadmiernej ilości kalorii w diecie, przy jednoczesnej niskiej aktywności i braku narażenia na zimno sprzyja nadwadze. Zapotrzebowanie na kalorie jest mniejsze u osób starszych i prowadzących mało aktywny fizycznie tryb życia.

Tłuszcze spełniają w diecie człowieka szereg ważnych zadań: są nośnikiem smaku, nadają pokarmom właściwą konsystencję, wpływają na uczucie sytości, są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), witamin i substancji bioaktywnych rozpuszczalnych w tłuszczach, dostarczają znaczną ilość energii. Niektóre kwasy tłuszczowe biorą także udział w syntezie niektórych hormonów tkankowych, m.in. prostaglandyn.

Podział tłuszczów ze względu na pochodzenie:
tłuszcze roślinne – pozyskuje się je głównie z nasion rzepaku, słonecznika, soi czy siemienia lnianego.
tłuszcze zwierzęce – są one wytwarzane poprzez wytapianie ich z rozdrobnionej tkanki.
tłuszcze sztuczne i modyfikowane – powstają w wyniku przemysłowego uwodornienia, czyli utwardzenia olejów roślinnych.

Podział tłuszczów ze względu na obecność wiązań podwójnych:
tłuszcze nienasycone – organizm ludzki samodzielnie nie produkuje tłuszczów nienasyconych, jednak są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
tłuszcze nasycone – to tłuszcze głównie pochodzenia zwierzęcego. Znajdują się w mięsie, maśle, żółtym serze czy jajkach.