Wapń

Wapń, Ca
zapotrzebowanie dobowe
(800 mg – 1 g)

Znaczenie biologiczne
Zmniejsza przepuszczalność błon komórkowych, obniża stopień uwodnienia cytoplazmy (zwiększa jej lepkość).

Jest drugim przekaźnikiem w sygnalizacji komórkowej. Stanowi główny budulec kości i zębów kręgowców, szkieletów bezkręgowców i skorup jaj ptaków. Wiąże się z niektórymi białkami (np. kolagenem). Jest jednym z czynników krzepnięcia krwi (tzw. IV czynnik). Uczestniczy w biosyntezie hormonów. Jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego (uczestniczy w mechanizmie skurczu mięśnia) i nerwowego (przewodnictwo impulsów nerwowych). Zapewnia prawidłową pracę serca.

Duże ilości wapnia zawierają poniższe produkty: mleko, sery, twarogi, jogurty i inne produkty nabiałowe, zielone warzywa liściaste (poza szpinakiem), soja, tofu, napoje roślinne fortyfikowane wapniem, orzechy, ryby z puszki jedzone z ośćmi.

Niektóre skutki niedoboru
Łamliwość i zniekształcenia kości (np. krzywica u dzieci, osteopenia i osteoporoza u dorosłych), choroby zębów, zgrubienia stawów. Zaburzenia metaboliczne (np. biegunka), zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia funkcjonowania układu mięśniowego (wzmożenie odruchów, tężyczka) i nerwowego (stany lękowe). Utrata apetytu.