Chiropraktyka to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, utożsamiana z kręgarstwem. Rodzaj terapii manualnej opartej na diagnozie, leczeniu oraz zapobieganiu mechanicznym zaburzeniom i dysfunkcjom narządu ruchu. W szczególności skupiona na manipulacji kręgosłupa, gdyż według pierwotnych hipotez chiropraktycznych schorzenia układu ruchu mogą wpływać na ogólne zdrowie organizmu poprzez system nerwowy.
Skuteczność działania chiropraktyki nie jest potwierdzona żadnymi dowodami, a przeglądy systematyczne nie potwierdzają skuteczności, z możliwym wyjątkiem przy leczeniu bólu pleców. Podczas oceny stwierdzono, że manipulacje kręgosłupa są bezskutecznie w leczeniu jakichkolwiek dolegliwości. Często praktyka ta jest powiązana z od lekkich do średnich skutków ubocznych z rzadkimi przypadkami ciężkich i śmiertelnych przypadków.
Chiropraktyka została stworzona pod koniec XIX w. w Stanach Zjednoczonych przez Daniela Davida Palmera, który utrzymywał, że wiedzę o niej otrzymał z zaświatów od nieżyjącego od 50 lat lekarza.
Leczenie chiropraktyczne jest ogólnie bezpieczne jeśli zabiegi wykonane są umiejętnie i dokładnie. Manipulacja kręgosłupa jest relatywnie bezpieczna, jednak jak w przypadku innych terapii, istnieją przeciwwskazania i mogą wystąpić skutki uboczne, wliczając złamanie karku skutkujące paraliżem czterokończynowym i zgonem.