Frutarianizm

Frutarianizm to monodieta; sposób odżywiania, będący skrajnie restrykcyjną odmianą weganizmu, w której dopuszcza się spożywanie wyłącznie surowych owoców, orzechów i nasion. Frutarianie są także witarianami, to znaczy odrzucają gotowanie i inne formy obróbki termicznej. Dieta frutariańska jest oparta na owocach; także tych, które kulinarnie są uważane za warzywa, a botanicznie są zaklasyfikowane jako owoce.

Frutarianie uzasadniają swój sposób odżywiania odwołując się do klasyfikacji gatunku ludzkiego i jego pokrewieństwa z innymi człowiekowatymi oraz powołując się na ich naturalną dietę. Przypisują często owocom magiczne działanie, wierząc że są pokarmem „wysokowibracyjnym”. Frutarianie wierzą, że nie należy jeść owoców, których zerwanie uśmierciłoby roślinę, wyklucza to wykopywanie, wyrywanie z korzeniami, ścinanie i inne działania rolnicze. Najbardziej radykalni frutarianie jedzą tylko te, które same spadną na ziemię.

Dieta frutariańska powoduje niedobory wapnia, białka, żelaza, cynku, witaminy D, witamin z grupy B (zwłaszcza B12) i niezbędnych kwasów tłuszczowych. Diety witariańskie są powiązane z niską gęstością kości, erozją zębów i zaburzeniami miesięczkowania.