Kapusta sitowata

Kapusta sitowata, nazywana także kapustą sitową, kapustą sarepską lub gorczycą sarepską to gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny kapustowatych. W stanie naturalnym występuje w Azji, w Europie Wschodniej i w Ameryce Północnej. Jest rośliną uprawianą, czasami dziczeje.

Łodyga jest mocno rozgałęziona i osiąga wysokość do 1 m. Cała pokryta jest woskowym nalotem nadającym roślinie siny kolor. Liście dolne liście są duże, lirowatego kształtu i kędzierzawe, górne, mniejsze, są zazwyczaj niepodzielone. Kwiaty kielich 4-działkowy, korona 4-płatkowa, żółtego koloru. Ma 6 pręcików i 1 słupek. Owoc długa łuszczyna zawierająca żółte lub brązowe nasiona. Utrzymuje się na roślinie dłużej, niż u gorczycy białej i gorczycy czarnej. Jej nasiona mają gorzki i piekący smak, od którego pochodzi jej zwyczajowa nazwa gorczyca. Smak ten zawdzięcza składnikowi o nazwie synalbina

Roślina uprawna, popularna zwłaszcza w Indiach, Chinach i krajach byłego ZSRR. Z nasion gorczycy wytwarza się olej. Wykorzystywana jest także do produkcji musztardy oraz jako przyprawa do przyprawiania wędlin, marynat, maseł ziołowych, majonezów i surówek. Nasiona gorczycy dodaje się do kiszonych warzyw. Są też składnikiem pieprzu ziołowego. W Chinach spożywana jest także jako warzywo. Potencjalnym zastosowaniem jest fitogórnictwo złota – kapusta sitowata jest hiperakumulatorem złota, w sprzyjających warunkach akumulacja tego pierwiastka osiąga 10 g na tonę suchej masy. Jest rośliną miododajną.