Konopie siewne

Konopie siewne to gatunek rośliny z rodziny konopiowatych. W zależności od ujęcia systematycznego jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju konopie, lub jeden z kilku wyodrębnianych gatunków. Występuje w górach Ałtaj, Tienszan oraz na Zakaukaziu i w Afganistanie. Jako roślina uprawna rozpowszechniona w różnych częściach świata. W Polsce może dziczeć i występować jako efemerofit (konopie siewne) lub kenofit (konopie dzikie) zajmujący siedliska ruderalne. Jednoroczna roślina zielna. Rośliny męskie mniejsze, usychające w lipcu. Roślina azotolubna (nitrofilna). Konopie wymagają bardzo dużej ilości wody, znoszą także krótkotrwałe zalewy wodą przepływającą.

Zastosowanie:
Rośliny wykorzystywane są jako surowiec do pozyskiwania włókien. Mają też szerokie działanie farmakologiczne. W przemyśle spożywczym wykorzystywany jest olej konopny. Owoce bywają stosowane jako karma dla ptaków. Nasiona są źródłem pełnowartościowych białek.

Z konopi wytwarzane są włókna o wszechstronnym zastosowaniu:
przemysł odzieżowy – ubrania z konopi są lekkie, przewiewne, oddychające i wytrzymałe.
przemysł samochodowy – włókna konopi były testowane jako składnik wykorzystywany przy wytwarzaniu karoserii samochodów.
szkutnictwo – do końca XIX w. 70% olinowania wszystkich okrętów było wykonane z włókien konopnych.
materiały budowlane – Pakuły, wykorzystuje się z powodzeniem jako ekologiczne ocieplenia domów oraz uszczelniania połączeń gwintowanych.
papiernictwo – pierwszy, powstały w Chinach papier był wytwarzany z włókien konopnych. Produkcja papieru z konopi jest o wiele wydajniejsza niż produkcja papieru drzewnego.

Wszechstronne zastosowanie mają również nasiona konopi i tłoczony z nich olej:
Przemysł spożywczy – olej i nasiona konopi są cenione ze względu na dużą wartość odżywczą.
Wytwarzanie biodiesla – z oleju konopnego można produkować olej napędowy.
Z konopi włóknistych można produkować biomasę opałową.

Odpady poprodukcyjne wykorzystywać można jako paszę, zaś nasiona można używać jako karmę dla ptaków.

Działanie farmakologiczne konopi:
W konopiach zidentyfikowano ponad 400 substancji chemicznych, z których około 100 odpowiada za ich charakterystyczny zapach. Większość z nich to lotne terpeny i seskwiterpeny.
Ze względu na zawartość wielu substancji leczniczych wykorzystuje się konopie włókniste jako lek przeciwlękowy, przeciwbólowy, przeciwpsychotyczny, przeciwzapalny, przeciwutleniający, przeciwskurczowy oraz jako antybiotyki.
Składniki odpowiedzialne za psychoaktywność konopi to kannabinoidy.