Olejek sosnowy

Olejek sosnowy to olejek eteryczny uzyskiwany w procesie destylacji z parą wodną igieł, szczytowych gałązek i szyszek sosny zwyczajnej. Jest on bezbarwną i nierozpuszczalną w wodzie cieczą. Nie należy go mylić z olejkami pozyskiwanymi z innych gatunków z rodzaju Pinus np. olejkiem z orzeszków piniowych czy olejkiem kosodrzewinowym.

W medycynie alternatywnej olejek sosnowy stosowany jest często w zabiegach aromaterapii, a także środek zapachowy do kąpieli oraz preparat oczyszczający.

Olejku sosnowego używa się do inhalacji w chorobach górnych dróg oddechowych. Wchodzi w skład maści i mazideł rozgrzewających. Jest również często stosowany jako naturalny środek dezynfekujący i odkażający, neutralizujący bakterie, wirusy i grzyby. Może być skuteczny m.in. w przypadku grzybów i bakterii.

Olejek sosnowy cechuje się stosunkowo niską toksycznością i ograniczoną trwałością. Może powodować podrażnia skóry i błon śluzowych, a także przyczyniać się do problemów z oddychaniem. Duże dawki olejku mogą powodować problemy z pracą ośrodkowego układu nerwowego, i wywoływać stany depresyjne.