Ortopatia

Ortopatia lub inaczej Higiena Naturalna, jest to praktyka zaliczana do medycyny niekonwencjonalnej pochodząca z ruchu Nature Cure. Zwolennicy tej praktyki uważają, że dieta, post i inne działania związane ze stylem życia są podstawą w zapobieganiu chorobom i ich leczeniu, mimo braku naukowych dowodów na jej skuteczność. Ortopatia jest obecnie uznanwana za praktykę pseudomedyczną, zakładającą szkodliwe dla organizmu ludzkiego praktyki jak np. głodówki, jednak wywodzi się z XIX wiecznego pojęcia Higieny, która podważała ówczesne nieskuteczne i często szkodliwe praktyki medyczne, zwane allopatią.

Za twórcę ortopatii uznawany jest Herbert McGolphin Shelton, który w 30 opublikowanych w pierwszej połowie XX wieku książkach formalizuje to pojęcie.

Prace Herberta M. Sheltona bazują na poglądach Isaaca Jenningsa, amerykańskiego lekarza, który w latach 20. XIX sprzeciwiał się ówczesnym praktykom medycznym, uważanym obecnie za nieskuteczne i toksyczne (np. lewatywy z dymu tytoniowego). Jako alteretywę Jennings proponuje właściwie odżywianie, odpoczynek i zmianę stylu życia, uznając je za najistotniejsze praktyki w zapobieganiu chorobom i ich leczeniu. Herbert M. Shelton powołuje się również na amerykańskiego pastora Sylvestera Grahama i brytyjskiego lekarza Thomas Allinson, którzy byli propagatorami idei wpływu diety, zwłaszcza spożywania pieczywa pełnoziarnistego, na zdrowie.