Tonkowiec wonny

Tonkowiec wonny to gatunek rośliny z rodziny bobowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej oraz północnej części Ameryki Południowej. Jego nasiona znane są jako fasola tonka (też: bób tonka, fasola tonkini, fasola tonkińska). Łupiny ich są czarne i pomarszczone, posiadają gładkie brązowe wnętrze. Mają silny, słodki zapach ze względu na wysoką zawartość kumaryny. Słowo tonka pochodzi z języka Galibi, używanym w Gujanie Francuskiej.
Drzewo osiągające do 25-30 metrów, z pniem o średnicy do jednego metra. Kora jest gładka i szara, natomiast drewno jest czerwone.
Kwiaty tego gatunku są zapylane przez owady. Kwitnienie trwa od marca do maja, a owoce dojrzewają od czerwca do lipca
Nasiona tonkowca zawierają kumarynę w ilości od 1 do 3%, a rzadko nawet do 10%. Kumaryna odpowiada za przyjemny zapach nasion.

Nasiona stosowane są w przemyśle perfumeryjnym, cukierniczym, tytoniowym oraz jako dodatek aromatyzujący do piwa. Tonkowiec zazwyczaj dodawany jest do piw ciemnych, jak Stout czy Russian Imperial Stout. Nadaje piwu charakterystyczny aromat. Jednak kumaryna spożywana w dużych dawkach może powodować krwotoki, uszkodzenie wątroby lub porażenie serca, dlatego jej stężenie w produktach spożywczych jest kontrolowane.

Fasolka tonka jest używana jako substytut wanilii w perfumach i tytoniu; została jednak zakazana w niektórych krajach. Wciąż jest używana m.in. we Francji, oraz w perfumach.