Wellness

Wellness to określenie oznaczające stan równowagi umysłu, ciała i ducha człowieka, w których panuje uczucie ogólnego dobrobytu. Jest ono używane w kontekście medycyny alternatywnej. Wellness utożsamiane jest z rozwojem pokolenia, które urodziło się po drugiej wojnie światowej. Pojęcie odnosi się do zamożniejszych społeczeństw, których podstawowe potrzeby ciała (potrzeby żywności, higieny, schronienia i podstawowej opieki medycznej) zostały już zapewnione.

Wiele z rozwiązań stosowanych w realizacji celu dobrego samopoczucia, w rzeczywistości skierowane są na zwalczanie skutków ubocznych bogactwa, takich jak otyłość i brak aktywności fizycznej. Znaczenie wellness wzrosło w popularnej koncepcji począwszy od XIX wieku, wraz z rozwojem przemysłu, podobnie jak zjawisko klasy średniej. Społeczeństwo które opiera się na zasadach wellness, to takie, dla którego najważniejszym aspektem staje się zdrowie, witalność, niespożyte siły i energia. Jest to pokolenie, które pragnie zatrzymać swoją młodość, dzięki czemu powstają różnego rodzaju firmy i programy, które świadczą usługi związane ze zdrowiem, poprawą samopoczucia, czy aktywnością fizyczną.

Najpopularniejsze zabiegi wellness na ciało to:

sauna to pobyt w saunie sprzyja relaksacji i medytacji. Jednocześnie jest to świetny sposób na oczyszczanie organizmu z toksyn. Sauna poprawia krążenie i łagodzi napięcie mięśniowe i nerwowe
fizjoterapia to metody fizjoterapii czyli masaż, kinezyterapia oraz ćwiczenia rehabilitacyjne mają za zadanie działać pozytywnie na skórę (np. masaż twarzy, tkankę podskórną, mięśnie i stawy, a także układ krążenia, układ nerwowy i narządy wewnętrzne. Stosowana jest także terapia manualna i akupunktura
fitness i inne formy ćwiczeń fizycznych to zwykle stosowane jest połączenie treningu wytrzymałościowego z siłowym, ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń rozciągających mięśnie, wspomagających równowagę, oraz wzmacniających stabilność stawów. Trenerzy wellness zwracają zawsze uwagę, że aktywność fizyczna potrzebna, jeśli każdy człowiek chce się cieszyć zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Podczas wysiłku fizycznego wydzielają się endorfiny, które poprawiają nastrój.

Zwolennicy wellness regularnie podejmują inicjatywy pracy nad sobą, w celu poprawy własnego stanu zdrowia fizycznego, psychicznego, emocjonalnego, duchowego, sytuacji środowiskowej, społecznej czy zawodowej. Korzystają z zabiegów kosmetycznych i rekreacyjnych. Są klientami np. klubów fitness, basenów, ośrodków spa, saun, salonów urody. Odwiedzają dietetyków, fizjoterapeutów oraz trenerów personalnych.