Anyż gwiaździsty

Badian właściwy, anyż gwiazdkowy, anyż gwiaździsty to gatunek rośliny zaliczany do obejmującej trzy rodzaje rodziny cytryńcowatych, w niektórych systemach do monotypowej rodziny badianowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Tam też jest uprawiany.

Jest niezbyt okazałym, bo dorastającym maksymalnie do 8 m wysokości drzewem.

Liście skórzaste, szerokolancetowate, o jasnozielonej barwie.
Kwiaty białożółtawe lub zielonkawobiałe. Po zapyleniu wiążą się z nich owoce, które swym wyglądem przypominają gwiazdy. Owoce składają się najczęściej z 8 rozwiniętych, jednonasiennych mieszków, gwiaździście ułożonych wokół krótkiej, centralnie umieszczonej, tępo zakończonej kolumelli. Mieszki są kształtu czółenkowatego lub łódkowatego, o szarawobrunatnej powierzchni grzbietowej z widocznymi szorstkimi kreskami. Jeden lub więcej mieszków są rozwarte wzdłuż brzusznego szwu, ukazując pojedyncze, soczewkowate,
lśniące, czerwonawobrunatne nasienie o około 8 mm średnicy.

Roślina przyprawowa.
Anyż gwiazdkowy posiada przede wszystkim znaczenie przyprawowe. Zmielone owoce stanowią przyprawę, którą można stosować do ciast, kompotów, budyniów oraz do aromatyzowania napojów alkoholowych (np. likierów).

Roślina lecznicza.
Surowiec zielarski:
Owoc anyżu gwiaździstego – wysuszony, brunatny owoc złożony o zawartości nie mniej niż 70 ml/kg olejku eterycznego, zawierającego co najmniej 86,0% trans-anetolu.

Działanie i zastosowanie
Działanie lecznicze tej rośliny przejawia się przede wszystkim w obrębie przewodu pokarmowego, na który działa rozkurczowo, jednocześnie korzystnie wpływając na proces trawienia i przyswajania przez organizm składników pokarmowych. Wspomnieć jeszcze należy o niewielkim działaniu moczopędnym badianu, jak również o jego działaniu przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym, niewielkim przeciwbólowym oraz pobudzającym wydzielanie mleka u kobiet karmiących. Badian można stosować w leczeniu zaburzeń
przemiany materii.
Spokrewniony z nim badian japoński nie tylko nie posiada właściwości leczniczych, ale jest lekko toksyczny.