Buchanania lanzan

Buchanania lanzan Spreng. to gatunek suchego drzewa lisciatego z rodziny nanerczowatych. Występuje w południowej Azji (Indie, Indochiny, Malezja0. Lokalne nazwy: chironji, charoli, priyal.

Owoce i nasiona tego gatunku są wykorzystywane w krajach Azji południowej i południowo-wschodniej jako przyprawa, substytut migdałów, a także w indyjskiej medycynie ludowej jako kosmetyk, zaś kora jako środek przeciw dyzenterii.

Z organicznego ekstraktu z liści scharakteryzowano trzy główne składniki chemiczne o silnej wartości leczniczej, a mianowicie celidoniol, wymiocynę i epinitol.

Wyciągi takie wykazują głównie działanie przeciwcukrzycowe, przeciwhiperlipidemiczne, przeciwutleniające, przeciwzapalne, gojące rany, przeciwbiegunkowe, przeciwtoksyny, w tym szereg innych właściwości leczniczych.

Prowadzone są badania nad leczniczymi właściwościami chironji, stwierdzono pozytywne efekty m.in. w leczeniu nowotworów krwi

Z nasion pozyskiwane są unikalne biomateriały i biofilmy, które mogą stać się głównym dostawcą w przemyśle farmaceutycznym.