Czapetka pachnąca

Czapetka pachnąca, goździkowiec korzenny to gatunek rośliny z rodziny mirtowatych. Rośnie dziko na Molukach, uprawiany jest w krajach o klimacie równikowym. Główne rejony uprawy to Półwysep Malajski, Zanzibar i Madagaskar. Niewysokie drzewa lub krzewy. Liście eliptyczne, na górnej stronie ciemnozielone, na spodniej jaśniejsze. Posiadają liczne gruczołki, wytwarzające olejek goździkowy, stosowany jako przyprawa i lek . Kwiaty zebrane po trzy różawożółte, baldachokształtne kwiatostany. Owoc eliptyczna, 1-2 nasienna jagoda o purpurowym kolorze.

Roślina przyprawowa

Po wysuszeniu częściowo rozwiniętych pączków kwiatowych, uzyskuje się przyprawę zwaną goździkami (goździki korzenne), (gatunek zaliczany był w przeszłości do rodzaju goździkowiec jako E. caryophyllata). Goździki mają barwę ciemnobrunatną, powstałą w czasie suszenia i odymiania. Smak mają piekący, dzięki olejkowi znajdującemu się w pąkach w ilości 15–20%. Charakterystyczny zapach daje goździkom eugenol. Największym współczesnym producentem goździków jest Tanzania, następne miejsca zajmują Indonezja, Madagaskar, Sri Lanka, Kenia, Komory i Seszele. Goździki są używane jako przyprawa do kompotów, konfitur, marynat i wyrobów cukierniczych.

Roślina lecznicza

Fiolka z olejkiem goździkowym.
Olejek goździkowy, stosowany jest w przemyśle farmaceutycznym. Olejek goździkowy ma działanie antyseptyczne, pobudzające i rozkurczające. Goździki żuje się w stanach zapalnych gardła, jamy ustnej, oraz przy bólach zębów. Goździki używane są w medycynie indyjskiej Ajurweda, medycynie chińskiej i w medycynie zachodniej, w której używa się olejku goździkowego jako anodyny, zwłaszcza w praktyce stomatologicznej w nagłych przypadkach bólu zębów.

Goździki są także używane jako środki wiatropędne w celu zwiększenia wydzielania kwasu solnego przez żołądek i do poprawy perystaltyki przewodu pokarmowego. Goździki są również uważane za naturalne leki przeciwrobacze. Olejek eteryczny stosowany jest w aromaterapii, gdy zachodzi potrzeba stymulacji i zwiększenia ciepłoty, zwłaszcza w przypadku problemów z trawieniem. Ząbki goździka pomagają także zmniejszyć ból zęba i zmniejszyć objawy związane z zakażeniem zęba z uwagi na ich właściwości antyseptyczne. Olej goździkowy zastosowany do wnęki zepsutego zęba łagodzi jego ból.