Dieta Ornisha

Dieta Ornisha to stworzona w 1977 r. przez dr. Deana Ornisha z University of California, San Francisco niskotłuszczowa laktoowowegetariańska dieta, ograniczająca produkty wysokotłuszczowe, cukry rafinowane, produkty wysokoprzetworzone i białko zwierzęce poprzez grupowanie produktów w pięć grup od najzdrowszych do najmniej zdrowych.

Oprócz zmiany nawyków żywieniowych, ważnymi elementami towarzyszącymi diecie są aktywność fizyczna, unikanie stresu i wzmacnianie relacji społecznych.

Dieta ma niską zawartość tłuszczu, rafinowanych węglowodanów i białka zwierzęcego, co według Ornisha sprawia, że jest to dieta idealna. Ale to nie tylko dieta: kładzie również nacisk na ćwiczenia, zarządzanie stresem i relacje. Na przykład, jeśli chodzi o odżywianie, Ornish dzieli żywność na pięć grup, od najbardziej (grupa pierwsza) do najmniej (grupa pięć) zdrowa. To różnica na przykład między chlebem pełnoziarnistym a herbatnikami, między parami sojowymi a wieprzowiną lub wołowiną.

Jeśli chodzi o ćwiczenia, Ornish kładzie nacisk na ćwiczenia aerobowe, trening oporowy i elastyczność; Ty decydujesz, co robisz i kiedy. Aby poradzić sobie ze stresem, możesz skorzystać z głębokiego oddychania, medytacji i jogi. Znajdź kombinację, która Ci odpowiada i zarezerwuj codziennie trochę czasu na ćwiczenia. Wreszcie, Ornish mówi, że spędzanie czasu z tymi, których kocha i szanujecie, oraz poleganie na nich o wsparcie, może mieć duży wpływ na twoje zdrowie w dobry sposób.

Cała żywność, dieta roślinna składa się głównie z owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i roślin strączkowych, minimalnie przetworzonych i o niskiej zawartości tłuszczu, cukru i rafinowanych węglowodanów. Ale to nie tylko dieta: kładzie również nacisk na ćwiczenia, zarządzanie stresem i relacje