Konchowanie uszu

Konchowanie uszu – świecowanie to niekonwencjonalna praktyka medyczna polegająca na zapalaniu rurki z materiału nasączonego woskiem, nazywanej świecą, i umieszczaniu jej w przewodzie słuchowym. Zabieg rzekomo ma oczyszczać uszy z woskowiny i innych zanieczyszczeń, a także być pomocny w leczeniu innych przypadłości, m.in. kataru siennego, bólów głowy, zapalenia zatok przynosowych, nieżytu nosa, przeziębień, grypy czy szumów usznych.

Zgodnie z wiedzą medyczną praktyka ta jest niebezpieczna i nie przynosi żadnych rezultatów. Twierdzenie, że zabieg usuwa woskowinę czy ma jakikolwiek pozytywny wpływ na zdrowie nie ma oparcia w dowodach naukowych.

Świeca używana w tego typu zabiegach ma postać rurki z nawoskowanego płótna lnianego lub bawełnianego o średnicy około 0,5 cm i o długości 15-20 cm. Niekiedy jedna z końcówek jest opatrzona w kawałek folii aluminiowej, mającej zapobiegać spalaniu się świecy do końca. Niektórzy producenci dodają do wosku pyłek pszczeli i olejki eteryczne oraz inne składniki. Zasadniczo czyni się rozróżnienie między „świecami” mającymi równą szerokość na całej długości a „konchami” poszerzającymi się od jednej strony. Twierdzi się, że te drugie mają silniejsze oddziaływanie na organizm.

Oprócz świecowania uszu, świece mogą być przykładane do innych części ciała, na przykład do pępka („pępkowanie”), oraz do punktów odpowiadających położeniom czakr. Wedle zwolenników metody zabieg połączony z działaniami typu bioenergoterapii lub Reiki, ma oczyszczać pole energetyczne człowieka, usuwać blokady, wzmacniać energię życiową a tym samym usuwać choroby.