Miody Pojezierza Choszczeńskiego

Miody Pojezierza Choszczeńskiego to regionalny produkt pszczelarski, charakterystyczny dla gmin: Choszczno, Krzęcin, Drawno i Pełczyce (powiat choszczeński).

W początkowej fazie miód ma konsystencję płynną, ale z czasem ulega krystalizacji. Barwa waha się od prawie bezbarwnej, jasnożółtej, bursztynowej, brązowej, czerwono-brązowej, aż po ciemnobrązową. Miody spadziowe mają barwę od jasnooliwkowej do ciemnobrunatnej. Smak ma gamę od słodkiego, lekko mdłego, przez ostry do lekko gorzkiego. Zapach jest charakterystyczny dla konkretnego, indywidualnego pożytku.

Miody (akacjowy, gryczany, lipowy, rzepakowy, wrzosowy, chabrowy, wielokwiatowy i wielokwiatowy z rozchodnikiem) wytwarzane są przez lokalnych pszczelarzy w pasiekach przydomowych, wędrownych oraz gospodarstwach pasiecznych. Tradycja wyrobu sięga czasów średniowiecznych (liczne wzmianki o bartnikach z XIII-XVI wieku). Np. w 1470 Henryk von Parechel przekazywał Choszcznu daninę w miodzie. W 1499 dzierżawa w miodach przekazywana była w Krzęcinie i Granowie. Po 1945 na ziemię choszczeńska napłynęli osadnicy polscy z Kresów Wschodnich i Polski centralnej, a wśród nich ludzie trudniący się pszczelarstwem wraz ze swoim sprzętem i ulami. Pierwszy związek pszczelarski na terenie powiatu choszczeńskiego powstał na przełomie 1946 i 1947. Znaczny wzrost zbiorów miodu nastąpił w 1970. W 2013 na terenie powiatu choszczeńskiego było 1650 rodzin pszczelich. Miody promowane są na kiermaszach, targach i imprezach plenerowych, a także można je nabywać w sklepach z żywnością ekologiczną.