Olej rokitnikowy

Olej rokitnikowy to gęsty olej otrzymywany przez wytłaczanie dyfuzyjne na zimno owoców i nasion rokitnika zwyczajnego, ewentualnie odwirowywanie soku. Posiada charakterystyczny pomarańczowo-czerwony, intensywny kolor oraz zapach. Uzyskiwany jest z samych nasion, w których udział olejów wynosi ok. 12,5% lub z całych owoców – w ich miąższu oleje występują w udziale ok. 8%, przy dużej jednak zmienności w zależności od podgatunku. Skład chemiczny olejów w zależności od rodzaju surowca jest różny, zwłaszcza w odniesieniu do kwasów tłuszczowych, olej z samych nasion wyróżnia się m.in. dużą zawartością kwasów tłuszczowych omega-3 i jest bezbarwny.

Skład: głównie glicerydy linolowego i α-linolenowego, poza tym kwasu oleinowego, wakcenowego, palmitynowego i stearynowego, poza tym tokoferole, karoten i karotenoidy, sterole, flawonoidy.

Zastosowanie stosowany jest jako środek gojący w przypadku uszkodzeń skóry i błon śluzowych; zapobiegać ma tworzeniu się przerosłych blizn, przypisywane jest mu działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwbólowe.