Olejek jaśminowy to olejek eteryczny pozyskiwany z płatków kwiatów jaśminu wielkokwiatowego, krzewu pochodzącego z Indii wschodnich. Płatki są poddawane ekstrakcji eterem naftowym lub enfleurage. Głównym składnikiem olejku jest ester – octan benzylu. Olejek jest cenionym przez perfumiarzy składnikiem kompozycji perfumeryjnych, prawie tak samo popularnym jak olejek różany.
Jaśmin wielkokwiatowy jest uprawiany do celów perfumeryjnych w krajach o łagodnym klimacie, takich jak w południowa Francja, Riwiera Włoska, Kalabria, Sycylia, Egipt. Stosuje się szczepienie na jaśminie lekarskim. W Polsce spotykany jest w uprawie jako roślina ozdobna jaśminowiec wonny, niepoprawnie nazywany jaśminem, który nie jest wykorzystywany do produkcji olejków. Jego zapach, również przyjemny, różni się od zapachu jaśminu wielkokwiatowego.
Delikatne płatki kwiatów są zbierane ręcznie, przed świtem, aby rosa i ciepło ich nie uszkodziły.
Zebrane kwiaty natychmiast dostarcza się do wytwórni. Około 85% produkowanych olejków pozyskuje się metodą ekstrakcji, z użyciem eteru naftowego, a pozostałą ilość – metodą enfleurage. Druga z wymienionych metod jest bardziej pracochłonna, ale pozwala osiągnąć większą wydajność. W przypadku ekstrakcji wydajność olejku concrèt wynosi 0,28–0,34% (wyjątkowo do 0,38%). Po rozpuszczeniu concrètu w alkoholu, odcedzeniu wosków i oddestylowaniu rozpuszczalnika otrzymuje się 45–55% olejku absolutnego (absolut). W ramach kontroli jakości absolutu prowadzi się w skali laboratoryjnej jego destylację z przegrzaną parą wodną pod ciśnieniem 35–40 mm lub z glikolem etylenowym – również pod zmniejszonym ciśnieniem. Odbierana frakcja olejku stanowi 10–23,5%.
Olejek jaśminowy jest składnikiem niemal wszystkich perfum dobrej jakości (kwiatowych i fantazyjnych). Jest najczęściej stosowanym surowcem z grupy kwiatów białych. W pierwszej połowie XX w. udział absolutu w perfumach wynosił nawet 10%.