Olejek jodłowy

Olejek jodłowy to olejek eteryczny pozyskiwany ze szpilek i z szyszek jodły pospolitej olejek ze szpilek, olejek z szyszek, oraz z jodły syberyjskiej, olejek – olejek pachtowy.

Olejek jodłowy jest stosowany jako składnik mieszanin zapachowych w odświeżaczach powietrza, do perfumowania mydeł toaletowych i soli do kąpieli. Ma działanie wykrztuśne i antyseptyczne. Jest stosowany przy schorzeniach dróg oddechowych do inhalacji i wcierań. Wykazuje również działanie moczopędne i przeciwgośćcowe. Wśród wskazań do stosowania olejku z jodły syberyjskiej (olejku pichtowego) wymienia się ropnie na skórze, grzybicę skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczycę, trądzik, opryszczkę, użądlenia, zaburzenia trawienne, bóle głowy i inne.

Olejek jodłowy z szyszek jest ponadto głównym surowcem do produkcji L-limonenu/

Pozyskiwanie olejku jodłowego

Olejek ze szpilek jodły pospolitej
Jodła pospolita jest powszechna w Europie, a zwłaszcza w podgórskich okolicach Polski, Szwajcarii, Austrii i Niemiec. Różni się od świerku pospolitego dwustronnym ułożeniem szpilek i ich kształtem – mają płaski przekrój i wcięty szczyt. Charakterystyczne są też dwa podłużne białe paski na dolnej stronie szpilki. Olejek destyluje się z samych szpilek, albo z cetyny.

Olejek z szyszek jodły pospolitej
Olejek znajduje się w nasionach dojrzałych szyszek jodły pospolitej. Szyszki, co najmniej jednoroczne, zbiera się w sierpniu i we wrześniu.
Prowadząc destylację przez ogrzewanie wody z rozdrobnionymi szyszkami bezpośrednim ogniem uzyskiwano w Szwajcarii 0,65% olejku. W Tyrolu, stosując parę wodną, uzyskiwano wydajność ok. 1%. W przypadku destylacji wyodrębnionych z szyszek nie rozdrobnionych nasion osiągano, wydajność 2,3% olejku. Stosowanie nasion rozgniatanych, mechanicznie lub drewnianymi młotami.

Olejek jodłowy syberyjski
Olejek otrzymywany z jodły syberyjskiej jest nazywany syberyjskim olejkiem świerkowym. Surowcem są igły i czubki młodych gałązek jodły, rosnącej na Syberii i w europejskich części Rosji. Najlepszą jakość ma surowiec zebrany na wiosnę i w lecie. Olejek oddestylowuje się stosując bezpośrednio ogrzewane kotły z wodą lub aparaty destylacyjne, w których gałązki są układane na drewnianych ramach i poddawane działaniu pary wodnej.