Podbiał pospolity

Podbiał pospolity – ( Tussilago farfara )

Roślina popularna w całym kraju, rośnie przy drogach, na polach, groblach, w miejscach wilgotnych, w lasach na pogorzeliskach, Podbiał występuje w strefie klimatu umiarkowanego w Azji i Ameryce oraz w Afryce Północnej. Należy do najwcześniej zakwitających wiosną roślin. Kwitnie od marca do maja. Po przekwitnięciu kwiatów na łodydze pędu pozostaje puch, co upodabnia go do mniszka. Liście pojawiają się w momencie, gdy przekwitają kwiaty.
Inne nazwy: podbiał zwyczajny, korzeniec, boże liczko, końskie kopyto, ośla stopa, kniat, kaczyniec, grzybień, białodrzew.

Surowce lecznicze
W celach leczniczych używane są liście i kwiaty podbiału.

Substancje lecznicze
Liście podbiału zawierają związki śluzowe, garbniki, olejek eteryczny, flawonoidy, kwasy polifenolowe, substancje gorzkie, z soli mineralnych dużo związków cynku.

Kwiaty – zawierają więcej od liści olejku eterycznego i flawonoidów, natomiast mniej związków śluzowych i substancji gorzkich.

Zbiór i konserwacja
Kwiaty zbierać należy zaraz po zakwitnięciu, ścinając same koszyczki kwiatowe. Suszyć rozkładając kwiaty pojedynczo w miejscach ocienionych i w suszarniach w temperaturze nie wyższej niż 40-50°C.

Liście zbieramy wiosną, w dni pogodne, do czasu, aż zacznie pojawiać się na nich rdza. Suszymy podobnie jak kwiaty.

Liście i kwiaty należy przechowywać w naczyniach szczelnie zamkniętych.

Działanie;
wykrztuśne, rozkurczowe.
Liście podbiału są znanym od dawna i cenionym lekiem przy przeziębieniach, anginach, zapaleniach błon śluzowych jamy ustnej oraz w zapaleniach krtani. Osłaniają one błony śluzowe, zmniejszają tym samym ich podrażnienie w przeziębieniach, co łagodzi uporczywy kaszel. Powodują zwiększoną produkcję wydzieliny śluzu w drogach oddechowych i pobudzają ruchy rzęsek nabłonka oddechowego, co ułatwia oczyszczanie się i dezynfekcję dróg oddechowych. Ponadto związki czynne z liści podbiału działają rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli i ułatwiają przepływ powietrza w drogach’ oddechowych.

Związki zawarte w kwiatach podbiału mają silniejsze działanie rozkurczowe na oskrzela niż liście.