Laktowegetarianizm

Laktowegetarianizm to odmiana wegetarianizmu wyłączająca z diety poza mięsem (w tym mięsem ryb) również jaja – oprócz produktów pochodzenia roślinnego spożywa się mleko i jego przetwory. W skali świata jest to dieta najczęściej występująca odmiana wegetarianizmu, choć wśród Europejczyków częstszy jest owolaktowegetarianizm.

W Indiach lakto wegetarianizm jest uważany za synonim wegetarianina, podczas gdy jedzenie jajek jest uważane za formę diety niewegetariańskiej. Koncepcja i praktyka lakto- wegetarianizmu wśród znacznej liczby ludzi pochodzi ze starożytnych Indii . W innych częściach świata wegetarianizm ogólnie odnosi się do ovo-lakto-wegetarianizmu , pozwalając na włączenie jaj do diety.

Laktowegetarianie mogą spożywać do woli wszelkie produktów pochodzenia roślinnego oraz artykuły na bazie mleka. Laktowegetarianizm jest dietą niezwykle popularną wśród wschodnich kultur. Diety lakto-wegetariańskie są popularne wśród niektórych wyznawców wschodnich tradycji religijnych, takich jak dżinizm , hinduizm , buddyzm i sikhizm . Rdzeniem ich przekonań stojących za dietą lakto-wegetariańską jest prawo ahimsy , czyli niestosowanie przemocy.